• Lista najczęściej zadawanych pytań podczas rekrutacji

1. Jakie kierunki mogę wybrać w Zespole Szkół w Świebodzicach?

W Zespole Szkół w Świebodzicach funkcjonuje Technikum oraz Branżowa Szkoła I Stopnia.

W Technikum czekają na Ciebie dwa profile : technik informatyk oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

W Branżowej Szkole I Stopnia planujemy otworzyć dwie klasy wielozawodowe, oznacza to, że możesz wybierać z takich zawodów jak: operator obrabiarek skrawających, ślusarz, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, fryzjer, sprzedawca, stolarz, cukiernik.

1. Gdzie szukać praktyk w Branżowej Szkole I Stopnia?

Nie musisz sam szukać praktyk. Zespół Szkół w Świebodzicach posiada swoją bazę pracodawców, z której możesz skorzystać i wybierać z wielu firm w naszym regionie.

1. Czy muszę wybierać z tej bazy pracodawców, czy mogę sam/a znaleźć praktyki?

Oczywiście, że można samemu. Jeżeli pracodawca posiada uprawnienia do prowadzenia praktycznej nauki zawodu nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie tam skorzystać z możliwości nauki.

1. Czy w Technikum są praktyki?

Tak, w III oraz w IV klasie uczniowie kierowani są na miesięczną praktykę zawodową. W tym czasie nie odbywają się zajęcia edukacyjne w szkole.

1. Czy dostanę wynagrodzenie za praktyki?

Tak, w Branżowej Szkole I Stopnia uczeń niepełnoletni podpisuje z  pracodawcą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego i w okresie nauki zawodu młodociany pobiera miesięczne wynagrodzenie.

1. Czy muszę mieć umową o praktyczną naukę zawodu?

Tak. Jest to jedna ze składowych ukończenia Branżowej Szkoły I Stopnia. Pracodawca po każdym zakończonym semestrze nauki wystawia ocenę z praktyk, która znajdować się będzie na świadectwie. Konieczne jest 36 miesięcy praktyk.

1. Ile trwa nauka?

W Technikum pięć lat, w Branżowej Szkole I Stopnia 3 lata.

1. Gdzie po Branżowej Szkole I Stopnia mogę kontynuować naukę?

Jest wiele możliwości – uczeń po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia i zdaniu egzaminu zawodowego może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II Stopnia, ale także w Liceum dla dorosłych.

1. Skończę Branżową Szkołę I Stopnia nie mając 18 lat, co wtedy?

Jeżeli rozpocząłeś Szkołę Podstawową w wieku 6 lat, to faktycznie, kiedy skończysz Branżową Szkołę I Stopnia nie osiągniesz jeszcze pełnoletności. W tym wypadku prawo dopuszcza możliwość kontynuowania nauki w Branżowej Szkole II Stopnia lub Liceum dla dorosłych bez przeszkód.

1. Czy będę mógł/mogła zmienić praktykę w ciągu roku?

Tak, jeżeli dyrektor szkoły wyrazi na to zgodę i znalazłeś/znalazłaś inne miejsce, które przyjmie Cię na praktykę w przeciągu dwóch tygodni od rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcą.

1. Czy w szkole jest pedagog lub psycholog?

Tak, w szkole jest pedagog, pedagog specjalny oraz psycholog.

1. Czy szkoła zapewnia dodatkowe zajęcia lub kursy dla uczniów?

Tak, w szkole organizowane są darmowe kursy programowania prowadzone przez specjalistów z firmy Effectivity Software House. Z kursów skorzystać mogą uczniowie Technikum oraz uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia.

Ponadto w szkole funkcjonuje Koło Wiedzy o Świecie, Edukacja techniczna, edukacja zawodowa, koło szachowe, dodatkowe zajęcia graficzne oraz matematyka w informatyce.